PSYCHOTERAPIE - Obecná diskuse

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

PSYCHOTERAPIE - Obecná diskuse

Příspěvekod Lecbych » úte 09. črc 2013 11:16:50

Uvítáme diskusní příspěvky z oblasti psychoterapie, účastni na našich seminářích, workshopech a akcích.
Lecbych

Workshop Rodinné terapie dr. Chvála, dr. Trapková

Příspěvekod Mathilda » stř 11. pro 2013 9:50:14

Workshop Rodinná terapie psychosomatických poruch byl pro mě příjemným setkáním s párem, který se nad tématem sešel v užitečném spojení dvou cest – medicíny a psychologie. Toto setkání pro mě nebylo přínosem pouze po obsahové stránce, ale také co do skvělého příkladu schopných lektorů. Jsou to lektoři velmi zkušení – to jde vidět, ke svým posluchačům vnímaví – to jde cítit, na svou práci připravení (ať už mnohaletou praxí a její reflexí a analýzou, hledáním potřebných teorií, nebo evidentní konkrétní přípravou na daný workshop v podobě prezentace) – to jde slyšet, skvěle, sehraně se doplňující a zábavní. Ocenila jsem vyváženost teorie a praxe, jejich velmi široký a komplexní přístup k tématu a zapojení nás posluchačů do rozhodování o směřování workshopu v jeho druhé části. Ocenila jsem také, že jsem mohla mít pocit, že záleží na tom, jak je co jimi pojmenováváno a námi chápáno, a že by na nás rádi měli více času.
V mém případě je až zázračné, že se jim podařilo udržet mou pozornost opravdu celý den, pokud jsem jim utekla, tak jsem utekla v rámci tématu k sobě a své rodině, a protože jsou to lektoři, jak už jsem řekla, zkušení, takových našich útěků si byli dobře vědomi a dopředu nás na ně upozornili, ospravedlnili. Kromě jejich příjemného a zábavného vystupování nás, naše hlavy aktivovali také tím, že dali prostor pro diskuzi v malých skupinách a následné vyslovení pro nás hlavních témat a otázek z tak širokého okruhu, jakým rodina a rodinná terapie je.
Vlastně v praxi předváděli některé své teorie – například vyváženost mužského a ženského principu – právě tím, jak se uměli doplňovat a jak na sebe reagovali, jakou měrou odbíhali a sbíhali k osobním a profesním tématům apod.

Darina Deáková
Mathilda

Re: PSYCHOTERAPIE - Obecná diskuse

Příspěvekod dee1785 » úte 02. pro 2014 0:00:28

Všímavost může dospělým pomoci překonat trauma z dětství

Nedávno byla provedená studie, která u dospělých lidí zkoumala vztah mezi prožitým neštěstím v dětství a jejich všímavosti v dospělosti. Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří v dětství prožili trauma a nyní v dospělosti jsou vysoce všímaví mají i lepší zdraví.
Vědci zjistili, že dospělí, kteří mají tendenci soustředit se na svoje reakce a vnímat přítomný okamžik, mají lepší zdraví, bez ohledu na jejich trauma z dětství.
Respondenti byli dotázáni, zda se u nich vyskytly některé z osmi typů dětského traumatu, jako je zneužívání nebo rodiče s alkoholismem a drogovou závislostí.
Dále byli respondentům položeny dotazy týkající se jejich současného zdraví, jakožto i jejich všímavosti, což znamená jejich tendenci v každodenním životě věnovat pozornost tomu, co se děje v současné době (právě teď), a být si toho vědom a stejně tak i přijetí svých myšlenek a pocitů.
Téměř jedna čtvrtina dotázaných prožili tři nebo více typů traumat v dětství, a téměř 30 procent tvrdily, že mají tři nebo více stresových zdravotních podmínek, jako je deprese, bolest hlavy nebo bolest zad.
Nicméně, riziko vícečetného špatného zdravotní stavu bylo téměř o 50 procent nižší u těch s nejvyšší mírou všímavosti ve srovnání s těmi, s nejnižší. To platilo i pro ty, kteří měli více typů dětských traumat.
Výsledky naznačují, že všímavost může poskytnout určitou odolnost proti špatným výsledkům zdraví dospělého člověka, které často vychází z traum v dětství.
Všímavost může dospělým pomoci, včetně těch, kteří mají v anamnéze trauma z dětství, s cílem zlepšit jejich vlastní blahobyt a být efektivnější při práci s dětmi.

Zdroj:Temple University

http://psychcentral.com/news/2014/09/15 ... 74911.html
dee1785

Zpět na PROJEKT TERA