Studie publikována v časopise The Journal of Psychopharmacology ukazuje, že psychoaktivní látka přítomná v lysohlávkách pomáhá dlouhodobým kuřákům přestat kouřit.
V rámci kognitivně behaviorální terapie byly kuřákům, kteří za sebou měli již mnoho pokusů přestat, podáván v přísně kontrolovaných podmínkách psylocibin. Po 6 měsících, během nichž byl psylocibin podán 3x (jednou za 2 měsíce) byla úspěšnost léčby 80%. Co se týče ostatních metod léčby závislosti na nikotinu, jako jsou nikotinové náhražky či podpůrné léky, průměrná úspěšnost je zde 30-35%.
Výzkumný vzorek byl relativně malý. Bylo v něm 15 lidí (10 mužů, 5 žen, průměrný věk 51 let, 19 cigaret za den). 5 z těchto lidí nikdy halucinogeny v životě nepožili.
Podle výzkumníků nejde o to, že by tato psychoaktivní látka způsobila na neurochemické úrovni vymizení nebo zmírnění závislosti. Spíše jde o hlubokou sebereflexi vlastního života, která je s touto látkou spojena.
Druhá studie publikovaná v British Journal of Psychiatry hledá možnosti léčby depresí pomocí lysohlávek
30 zdravých dobrovolníku podstoupilo pod vlivem injekčně vpravovaného psylocibinu MRI, která měřila změny v mozkové aktivitě. Bylo zjištěno, že v oblastech mozku, kde jsou neuronální spoje nejhustší, dochází k poklesu aktivity- menší okysličení, menší průtok krve. Tyto oblasti, které autoři označují jako centra, nám pomáhají chápat svět jako smysluplný a dává vjemů z něj řád. Pokud jsou tyto oblasti méně, aktivní člověk vnímá svět jako více matoucí místo.
Jedna z těchto oblastí, mediální prefrontální kortex, bývá naopak vysoce zaktivizovaná při depresích. Snížení aktivity této oblasti mozku je cílem i některých antidepresiv. Výzkum ukázal, že podobný efekt má právě i psylocibin.
Přestože výsledky obou výše zmíněných výzkumů jsou velice zajímavé, jejich validita je do znančé míry omezena tím, že se jich účastnil malý vzorek, v obou případech nešlo ani o 20 lidí. Navíc, většina z nich již v minulosti nějaké zkušenosti s halucinogeny měla a měla k nim pozitivní vztah, tudíž jejich odezva na tyto látky, byla dopředu ovlivněna.