Aktualita: Všímavost pomáhá snižovat užívání opioidů

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Všímavost pomáhá snižovat užívání opioidů

Příspěvekod HorakO » pát 12. pro 2014 20:51:14

Všímavost pomáhá snižovat užívání opioidů

Nový program zaměřený pro lidi s chronickou bolestí pomáhá snižovat potřebu být léčen prostřednictvím opioidů.
Výzkumníci z University of Utah vynalezli program zvaný Mindfulness-Oriented Recovery Enhancement (MORE). Tento program využívá techniky všímavosti ke snížení bolesti a „bažení“.
Použití techniky MORE se zaměřuje na pomoc lidem obnovit smysl významu života a naplnění v každodenním životě, dále přijmutí potěšení ze života společně s bolestí bez užívání opioidů jako copingového mechanismu.
Program v sobě integruje poslední poznatky z výzkumů závislosti, kognitivních neurověd, pozitivní psychologie a všímavosti. Doktor Eric L. Garland se svými kolegy říká, že program pracuje na tom, aby posílil pozitivní emoce a smysl odměny a životního smyslu.
Výzkum je publikovaný v Journal of Behavioral Medicine.
Účastníci Garlandovi studie dostali instrukci po dobu osmi týdnů vykonávat na všímavost orientovanou techniku ke snížení bolesti a „bažení“, zatímco posilovali pozitivní emoce, smysl pro odměnu a smysl života.
Na příklad pro zvýšení smyslu pro odměnu v životě, byli účastníci učeni „všímavě si vychutnávat cvičení“, v němž zaměřili svou pozornost na příjemné zážitky, jako byl pohled na nádhernou přírodní scenérii, západ slunce, nebo pocitu spřízněnosti s milovanou osobou.
V meditačním cvičení byli účastníci učeni zaměřit svou pozornost na barvy, textury a na vůni kytice květin a při tom všem být si vědom potěšení vyvstávajícího ze zážitku.
Součástí domácího úkolu bylo praktikovat meditační techniku jako způsob jak si vychutnat další příjemné životní zážitky.
Výzkumníci zjistili, že se u absolventů jejich programu s chronickou bolestí a pacientů s historií zneužívání opioidů, došlo k projevům zvýšené mozkové aktivity na záznamu EEG vykazující znaky přirozeně zdravého potěšení.
Čím více se jejich mozek stával aktivní v odezvě na přirozeně zdravé zdroje potěšení, tím méně pacienti „bažili“ po opioidech.
„Tato zjištění jsou vědecky velmi důležitá, protože jednou z hlavních teorií o tom, jak a proč závislost nastane, tvrdí, že se v průběhu času uživatel narkotika stává otupělým vůči zážitku potěšení z každodenního života. To je nutí k tomu, aby užívali vyšší a vyšší dávky, pro to, aby se cítili šťastni,“ říká Garland.
„Tato studie prohlašuje, že tento proces může být otočen. Můžeme naučit lidi, aby používali všímavost k většímu ocenění a potěšení ze života, a zatím co tohle budou praktikovat, pocítí menší potřebu užít návykovou látku. To je důležité zjištění“.
Gerlandova poslední studie staví na dřívější práci publikovanou v únoru v The Journal of Consultind and Clinical Psychology, ve které použití techniky MORE přineslo úbytek zneužití opioidů mezi souborem pacientů s chronickou bolestí v porovnání s dalším souborem lidí trpící stejnými obtížemi účastnících se obvyklé podpůrné skupiny.

Získáno z internetové stránky psychcentral.com : http://psychcentral.com/news/2014/12/08 ... 78348.html
HorakO
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. pro 2014 20:47:58

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron