Aktualita:Počítačem asistovaná KBT pro depresi

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita:Počítačem asistovaná KBT pro depresi

Příspěvekod MichaelaKralova » pát 12. pro 2014 13:19:46

Článek se zamýšlí nad tím, zda používat počítačové technologie v psychoterapii. Mezi jejich výhody zahrnuje nižší cenu, účinnost či jednodušší přístup k léčbě. Za nevýhody považují omezení sociálního kontaktu, přijetí této metody psychoterapeutem, etické a legální záležitosti, které nejsou zcela dořešeny.
Existují rozličné formy použití počítače v terapii. Většinou se využívají programy, které jsou dostupné na DVD nebo přes Internet. Protože kognitivně-behaviorální terapii je založena na struktuře, má přesně dané techniky a prvky, je nejjednodušší pro zpracování do těchto počítačových programů. Obsahem mohou být jak texty, které klient pročítá, různá videa, ve kterých sleduje jednání herců nebo interaktivní materiál, se kterým pracuje. Poté, co klient daný materiál zpracuje podle instrukcí, je mu dána zpětná vazba. Stejně tak dostává domácí úkoly.
Rozlišují se čtyři úrovně zapojení terapeuta do těchto „způsobů terapie“: 1) klient pracuje s materiálem sám; 2) „sebepomoc“- terapeut pouze seznámí klienta s programem a jeho používáním; 3) terapie s minimem kontaktu- předstupeň terapie, terapeut s pacientem tráví méně času; 4) pravidelná psychoterapeutická setkání, kde program představuje doplnění léčby.
Protože bylo zjištěno, že terapie skrze počítačové programy je účinnější, než žádná terapie, doporučuje se tam, kde klient nemá zájem o terapii nebo kde k ní chybí prostředky. Autoři článku nás seznamují s třemi programy zastupujícími KBT: Good Days Ahead, Beating the Blues, MoodGYM.
Good Days Ahead byl vytvořen pro klienty s depresí či úzkostí, kteří nemají žádnou zkušenost s počítačem. Obsahuje audio-video sekvence i modelové situace ke snížení symptomů. Cílem bylo šetřit terapeutův čas, ale ne jen nahradit. Celkem 9 lekcí, které v sobě zahrnují seznámení se základními principy KBT, zachycení a zpracování automatických myšlenek, nalezení souvislosti mezi myšlenkou a reakcí, zachycení a přepracování kognitivních omylů. Po přihlášení do systému klient vyplňuje osobnostní dotazníky ohledně současného stavu deprese a úzkosti, kterými můžeme sledovat progres v léčbě. Každá lekce má 20-45 minut a klient může sledovat, kolik toho již splnil a co všechno zbývá. Terapeut také dostává informace o tom, jak si klient vede. Je zde vypravěč, který svými videi seznamuje klienta s průběhem léčby, také postava Lisy, která trpí depresí a jejíž kroky motivují klienta k jednání. Klient se věnuje interaktivním úkolům, za které získává zpětnou vazbu a plní domácí úkoly. Ve výzkumech efektivnosti byl tento program velmi kladně hodnocen v tom, že byl uživatelsky příjemný a pomohl jedincům zvládnout symptomy deprese.
Beating the Blues je interaktivní internetový program určen pro klienty s lehkou depresí. Podobně jako předešlý, se skládá z 8 lekcí trvajících 50 min s frekvencí jednou týdně. Každá lekce nasedá na tu předchozí a obsahuje rady, zpětnou vazbu, modelové situace a domácí úkoly. Ty se zaměřují na: automatické myšlenky, kognitivní omyly, atribuční styly a další prvky KBT. Výzkumy prokázaly dlouhodobou vysokou redukci depresivních symptomů a lepší sociální adaptaci jedinců.
MoodGYM je program převážně pro informování a zlepšování schopností, tudíž ne náhrada za terapeuta. Obsahuje 5 modulů zaměřených na depresi a úzkost a k tomu navíc relaxační hudbu a pracovní sešit. Zaměřuje se na identifikaci problému, změnu myšlení, trénování asertivity a dalších sociálních dovedností. Jednotlivé úkoly jsou udělány také interakčně, aby byly zajímavější.
Autoři upozorňují, že je velmi obtížné metodologicky správně porovnávat účinnost těchto programů a skutečné terapie deprese, neboť nevhodně zvolené skupiny terapií nám neposkytnou věrohodné informace. Co se týče tří výše zmíněných programů, všechny bývají pozitivně hodnoceny uživateli, kteří jimi projdou. Všechny vychází z hlavních principů KBT, v celku se ale liší jen počtem lekcí a spoluprací terapeuta, který je přítomný pouze u Good Days Ahead a to jen u prvotního seznámení s programem.
Doporučení, která z toho plynou, jsou ta, že pokud se terapeut rozhodne tyto programy používat, je třeba dobře znát, co je jejich obsahem a jak s nimi pracovat. K motivování klienta je možné představit výzkumy potvrzující jejich účinnost a tak jim dodat na důvěryhodnosti. Je vhodné naučit pacienta s programem pracovat a také zavést do terapie diskuzi o tom, co klientovi práce s tímto programem dává a integrovat tak jeho zkušenosti do terapie.


Zdroj:
Eells, T. D.; Barrett, M. S.; Wright, J. H.; Thase, M. (2014). Computer-Assisted Cognitive-Behavior Therapy for Depression. Psychotherapy, 51(2), 191-197.
MichaelaKralova
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. pro 2014 0:32:40

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron