Aktualita: Potlačování vzpomínek může být prospěšné

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Potlačování vzpomínek může být prospěšné

Příspěvekod OndraNvk10 » úte 09. pro 2014 10:40:37

Potlačování vzpomínek může být prospěšné
Na Cambridge University proběhl nový výzkum, který poukazuje na fakt, že potlačování nechtěných vzpomínek může zabraňovat, aby tyto vzpomínky v budoucnu ovlivňovaly chování. Výzkumníci tvrdí, že tato zjištění napadají myšlenku, kdy potlačené vzpomínky zůstávají plně uchovány v nevědomí a mohou se poté bezděčně projevovat v jedincově chování. Výsledek studie místo toho navrhuje, že akt potlačení vnucujících se myšlenek pomáhá narušit stopy těchto myšlenek v částech mozku zodpovědných za senzorické zpracování.
Pro výzkum tohoto problému výzkumníci vyvinuli experiment, který se zaměřuje na potlačování vizuálních vzpomínek (v realitě jsou podle nich nejčastěji vnucující se myšlenky právě visuálního původu). Po nějakém traumatu většina lidí popisuje nutkavé myšlenky a obrazy a snaží se jich zbavit, dostat je pryč z mysli. Tímto potlačováním také u většiny lidí dochází k celkovému snižování počtu těchto vzpomínek. Výzkumníci si myslí, že zcela zásadní je porozumět, jakým způsobem zdravý mozek redukuje tyto nutkavé myšlenky a jak předchází tomu, aby nechtěné obrazy nevstupovaly do vědomí.

Výzkum
V tomto experimentu byli participanti požádáni, naučit se páry, které se skládaly vždy ze slova a příslušného obrázku. Ve chvíli, kdy bylo prezentováno slovo, participant si měl prohlédnout obrázek s tímto slovem spojený. Poté, co se tyto páry naučili, byla jejich mozková aktivita zaznamenávána pomocí funkční magnetické rezonance. Za prvé byla aktivita sledována během myšlení na obrázek, který přísluší prezentovanému slovu a za druhé byl respondent požádán, aby daný obraz potlačil, tedy aby se snažil na daný obraz nemyslet. Výzkumníci se poté snažili studovat, zda potlačení vizuálních vzpomínek nějakým způsobem ovlivnilo schopnost vidět obsah těchto vzpomínek poté, co se s nimi opět setkali. Bez žádání participantů si vědomě vzpomenout, se jich jednoduše zeptali, zda dovedou identifikovat velmi krátce zobrazené objekty, které byly pro identifikaci ztížené různými deformacemi a zkřiveními. Obecně se ukázalo, že lidé jsou lepší v identifikování objektů, které nedávno viděli, dokonce i když si neuvědomují, že tento objekt viděli - podvědomý vliv na paměť. Překvapivě vědci zjistili, že potlačení obrazů v mysli způsobilo, že bylo pro participanty náročnější srovnat potlačené objekty s jinými dříve viděnými objekty.

Zobrazování mozku ukázalo, že lidé obtížně vidí potlačený objekt, protože potlačení vzpomínky z vědomí v dřívější fázi, zabránilo aktivitě ve vizuálních oblastech mozku a zabránilo tak vizuálním vzpomínkám, které obvykle lidem napomáhají vidět lépe. V podstatě se jedná o fakt, že potlačení něčeho z vědomí způsobí, že je posléze náročnější to rozpoznat. Děje se to, protože jak vizuální vzpomínky, tak vidění vychází ze stejných mozkových oblastí.

Jiné výzkumy
Během posledních let různé výzkumy dokazují, že potlačování nechtěných vzpomínek redukuje schopnost si vědomě vybavovat zážitky. Původní výzkumy na potlačování vzpomínek se zaměřovaly na porozumění, jak se adaptuje lidská paměť po nějakém traumatickém zážitku. Vědci se domnívají, že ačkoliv se může jednat o strategii fungující jako coping, který pomáhá se vyrovnat s traumatem, je zde také možnost, že pokud byly paměťové stopy schopny ovlivnit nevědomé chování, byly by také schopny potenciálně zhoršit mentální zdraví. Myšlenka, že potlačení zanechává nevědomé vzpomínky, které mohou podlomit duševní zdraví je vlivná více než století, počínaje Sigmundem Freudem. Tyto nálezy však napadají předpoklad, že při potlačení, paměť zůstává zcela nedotčena, a to může být později vyjádřeno nevědomě. Navíc, tento objev určuje neurobiologický mechanismus fundamentální k pochopení, jakým způsobem proces suprese probíhá a může informovat další výzkum o nekontrolovatelných nutkavých vzpomínkách, které jsou klasickým symptomem PTSD.

Dr. Michael Anderson: "ačkoliv je zde mnoho výzkumů, zabývajících se jakým způsobem ovlivňuje potlačení vědomé vzpomínky, jen málo studií se zaměřilo na vliv, jaký tento proces může mít na nevědomé projevy v chování a myšlenkách."
"Překvapivě, efekty potlačení nejsou limitovány vědomími vzpomínkami. Nyní je to jasné, vliv potlačení se táhne mezi oblasti mozku spojované s vědomími vzpomínkami, ale i ovlivňuje percepční rámce, které nás mohou ovlivnit nevědomě. Toto může přispívat k tomu, že se nutkavé vzpomínky v čase stávají méně dotěrné a méně živé a detailní"

Zdroj: Psychcentral. (2014). Suppression of Memories Can Be Beneficial. Získano z: http://psychcentral.com/news/2014/03/19 ... 67312.html
OndraNvk10
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. pro 2014 15:26:51

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron