Aktualita: Etická citlivost ve spirituálně orientované psych

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Etická citlivost ve spirituálně orientované psych

Příspěvekod pavlar » pon 08. pro 2014 0:56:25

Efektivní psychoterapie, která se zaměřuje na spirituální záležitosti, by měla obsahovat úsudek a vnímavost pro relevantní etické úvahy. Z toho vyplývá, že vykonávat efektivní spirituálně orientovaná psychoterapií není možné bez jisté etické citlivosti. Kompetentní psychoterapeuti nejsou jen dobře informovaní o etických zásadách a pravidlech, ale jsou také citliví na situace a okolnosti, kterými mohou ovlivnit život a well-being svých klientů. I když by se mohlo zdát, že etická citlivost bude trvale vysoká mezi začínajícími a již zkušenými psychoterapeuty, není tomu nutně tak. Zkušenosti autora článku, jako klinického supervizora, naznačují že nejen nováčci ale i zkušení psychoterapeuti běžně nedokáží rozpoznat etické problémy v klinické praxi. Existují proto nejméně dva důvody. První, začínající terapeuti se mohou natolik soustředit na technické a klinické aspekty jejich práce, že posléze přehlédnou zjevné etické problémy. Za druhé, někteří psychoterapeuti nejsou dostatečně eticky citlivý. Tento článek naznačuje, že efektivní spirituálně orientovaná psychoterapeutická praxe, je eticky citlivá praxe.
Etická citlivost je schopnost předvídat možné důsledky určitého etického problému a reagovat empaticky. To vyžaduje řadu specifických dovedností. Od kvalifikovaného psychoterapeuta se očekává, že bude vykazovat dostatečně vysokou úroveň etického poznání, povědomí, etické citlivosti a akce. Etické poznání zahrnuje seznámení se s etickými zásadami, kodexy a hodnotami týkajícími se praxe psychoterapie. Etické povědomí navazuje na etické znalosti a schopnosti rozpoznat eticky nekorektní situace a problémy konkrétního klienta. Etická citlivost je rozšíření etického vědomí, zahrnuje kapacitu předvídat důsledky etické akce a empaticky reagovat. Etická akce zahrnuje schopnost dělat odpovídající etická rozhodnutí a vhodná a účinná opatření v dané situaci. Stručně řečeno, eticky kompetentní a efektivní psychoterapeut může předvídat možné scénáře a následky a reagovat tak empaticky a eticky vhodně.
Bohužel ne všichni terapeuti nejsou dostatečně eticky citliví. Rozhodnutí a činy, které nejsou založeny na etické citlivosti mají tendenci být méně než optimální, a můžou dokonce poškodit klienta nebo narušit terapeutický proces.

Etické uvažování ve spirituálně orientované psychoterapii
V minulosti byla profesní etika spíše vedlejší než integrální rozměr psychoterapeutické praxe. Řešila se pouze zjevná porušení soukromí nebo vážné porušení hranic, zejména těch sexuálních a podobné závažné etické problémy. Tento pohled začíná ustupovat, po psychoterapeutech se požaduje, aby se prokazovala efektivita a monitorovaly výsledky jejich práce. Je stále více požadováno využití standardizovaných opatření pro monitorování léčebné aliance a výsledků léčby, jako vzdělávací programy a praxe. Souvislost mezi etikou a klinickou praxí je evidentní.
Příkladem široce užívaného měřítka terapeutické aliance je Session rating scale. Skládá se ze čtyř, klienty hodnocených, položek. První tři z nich přímo odkazují na tři prvky terapeutické aliance: vazba nebo vztah, cíle a témata a přístup nebo metody. Nejnižší hodnocení vztahu ukazuje na to, že se klient necítí být chápán a respektován. Tato položka nepřímo měří základní etické hodnoty respektu, velmi nízký skór naznačuje nedostatečný respekt ze strany terapeuta. Nízký skór u dosažení cílů a témat znamená, že nepracuje na tématech, která jsou pro klienta stěžejní. Tato skutečnost může naznačovat, že terapeut není pro klienta podporou ani nezajišťuje blahobyt klienta. Nízký skór v položce přístup a metody znamená, že terapeut nejspíš není vhodný pro klienta. Obecně řečeno , nízké až velmi nízké hodnocení na jedné nebo více z těchto položek naznačuje, že došlo k narušení terapeutické aliance. To znamená, že proces terapie je bez korekce a jsou v něm potíže, může dojít k předčasnému ukončení. Naznačuje to také, že psychoterapie je nejen neefektivní, ale také eticky necitlivá. Tento způsob kontroly může být účinným prostředkem ke zvýšení etické citlivosti a současně zvýšení efektivity duchovně orientované psychoterapie.

Zdroj: Len Sperry. (2014). Effective Spiritually Oriented Psychotherapy Practice Is
Ethically Sensitive Practice. Spirituality in Clinical Practice. American Psychological Association. Vol. 1, No. 3, 167–168
Zpracovala: Pavla Řehulková
pavlar
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 08. pro 2014 0:40:44

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron