Aktualita: PTSD a psychotická porucha léčbou ECT

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: PTSD a psychotická porucha léčbou ECT

Příspěvekod katush001 » pát 05. pro 2014 18:42:16

Posttraumatická stresová porucha v komormiditě s Psychotickou poruchou léčeny Elektrokonvulzivní terapií u dvou pacientů

Volný překlad zdroje:
Post-traumatic Stress Disorder and Comorbid Psychotic Disorder: Electroconvulsive Therapy Response in Two Patients
Barbaros Ozdemir1, Beyazit Garip2, Taner Oznur2, Murat Erdem1, Suleyman Akarsu2
Bulletin of Clinical Psychopharmacology 2013;23(4):373-7
Date of acceptance: February 16, 2013

Abstrakt: U pacientů s PTSD je vysoce rozšířená komorbidita, která představuje výskyt více onemocnění současně (souběžné onemocnění), proto léčebné metody PTSD často nestačí ke snížení všech symptomů a to zejména v případech komorbidity s psychotickou poruchou. Tato studie představuje dva muže s PTSD a psychotickou poruchou, kteří byli léčeni pomocí ECT (elektrokonvulzivní terapií) a navrhuje se, aby ECT byla brána jako vhodná alternativa léčení pro takovéto případy.
PTSD je braná jako porucha vznikající vlivem traumatické životní zkušenosti. Příznakem může být znovuprožívání události či vyhýbání se podnětů spojených s traumatem. Žádný z diagnostických systémů nepřiřazuje k PTSD psychotické projevy jako bludy nebo halucinace. Výzkum ukázal vysoký výskyt komorbidity mezi PTSD a psychotickými poruchami či naopak. Výskyt psychotických poruch u pacientů s PTSD vyvolává mnoho nosologických otázek. ECT se ukázala jako účinná strategie pro léčbu komorbidity PTSD s psychotickými poruchami, které jsou odolné vůči farmakoléčbě. Vysvětlení účinnosti ECT je dáno do značné míry metabolismem mozku, neurochemií a oblastmi mozku jako jsou hippokampus a čelní laloky. Průchod elektrického proudu mozkem může být však zjevně pouze holistický. Jeho vliv na paměť je však negativní, ale i pozitivní. A je možné, že aspekty funkce paměti by mohly vysvětlit, proč je ECT tak úspěšná v této léčbě. V této studii jsou popsány dva případy pacientů s PTSD, u kterých se později rozvinuly psychotické rysy. Byla na nich zkoušena léčba ECT.

1. Případ
Čtyřicetiletý pacient běloch s historií PTSD i psychotickou poruchou. Absolvent vojenské školy, dokončil školu jako seržant. Byl 10let ženatý. V roce 1993 zažil traumatickou událost, později se u něj začaly projevovat bludy, halucinace, noční můry a nespavost. Během průběhu onemocnění také vykazoval známky neuspořádaného a násilného chování, což se zhoršovalo. Hlásil, že za sebou vidí muže a slyší hlasy, které mu říkají, že ho ostatní chtějí zabít. Měl bludy, že se chystá teroristický útok, a ten, kdo to naplánoval, ho chce zabít. Byl také hypervigilantní a úzkostný. Trpěl zvýšeným vzrušením a potíži se spánkem. Blud a halucinace odrážely jeho zážitek PTSD, který se mu promítal do denních i nočních snů. I přes to, že si uvědomoval sny, tak se nepovažoval za člověka trpícího PTSD. Během své vojenské služby zažil hodně traumatických událostí. Se svoji rodinou měl chudý vztah, avšak nikdo z nich neměl žádné psychotické onemocnění. Během vojenské služby byl zraněn, prodělal ortopedické operace a přibral. Veškeré výsledky testů v nemocnici měl v normě, jasně tedy splňoval dle DSM-IV-TR kritéria pro PTSD a psychotickou poruchu. Vzhledem k závažnosti jeho projevů byla doporučena hospitalizace. Byla zahájena léčba antipsychotiky, antidepresivy a léky pro PTSD. Po 6 týdnech nevykazoval žádné zlepšení. Zahájila se léčba ECT spolu s farmakoterapií. Podstoupil 10 ECT, po kterých se zlepšily symptomy halucinací, bludů a i on sám poznamenal, že je mu lépe. Po 10 sezeních ECT byly symptomy PTSD i psychotického charakteru postupně vyřešeny. Pacient vykazoval známky zlepšení PTSD dle osvobození od prožívání traumatické události a zlepšení hypervigilance, nočních můr a již se tak nevyhýbal sociálnímu kontaktu. Po léčbě ECT byly sníženy i dávky antipsychotik.

2. Případ
Muž, 42 let, běloch. Také armádní seržant. 16 let ženatý. Diagnózu měl provedenou na základě klinického rozhovoru, kdy vyprávěl o traumatické události z bojů ve vojenské službě. Stěžoval si na sociální izolaci, znovuprožívání PTSD, sluchové halucinace, perzekuční bludy, slyšení mrtvých vojáků, také přemýšlel, že ho chce zabít někdo z okolí, který je členem nějaké nepřátelské linie. Vykazoval pohyby, které byly neadekvátní situaci. Jeho slovní vyjadřování, snížené kognitivní funkce či koncentrace mohou být následkem PTSD společně s psychotickou komorbiditou. Byla mu také diagnostikována deprese, na kterou byla zahájena léčba, která však nezabírala. Byl tedy hospitalizován a byla mu nasazena antipsychotika, antidepresiva, prošel mnoho vyšetření jako magnetickou rezonanci, neurologické vyšetření, laboratorními testy, vše mu vyšlo v normě. Pak podstoupil CT mozku a hrudníku za účelem vyloučení organického poškození. Po 6 týdnech farmakoléčby výsledky nebyly o nic lepší, tak byla zvolena metoda ECT a farmakoterapie. Po 8 ECT bylo průkazné zlepšení znovuprožívání PTSD, nočních můr i vyhýbání se povinnostem a psychotické poruchy byly zlepšeny o 35,2%. Léčba antipsychotiky byla snížena a po dvou měsících bylo zlepšení o 50%.

Diskuse
Příznaky psychotických poruch se u obou pacientů rozjely krátce po PTSD, která byla způsobena vojenskými boji. PTSD symptomy výrazně klesly po zavedení ECT léčby. Ukázalo se, že i když existují podobnosti komorbidity, je důležité se zaměřit na typ traumatu. Také bylo zjištěno, že přidružené duševní poruchy nejsou komorbiditami, avšak jsou přímo protkány s PTSD. Tyto nálezy naznačují, že PTSD je společně komorbidní s duševním onemocněním, PTSD je často přehlíženo. Lékařům se u těžších duševních poruch (psychotických) obvykle nedaří objevit PTSD, která tam však většinou je. Je to tím, že se používají jiné techniky léčení a zjišťování příčin u různých onemocnění. ECT může zlepšit základní symptomy PTSD bez ohledu na depresi, a může být tedy vhodnou metodou pro léčbu PTSD. Pacienti s PTSD a těžkou depresí vykazovali významně lepší výsledky při použití ECT nežli jen použitím farmakoléčby.
Studie byla provedena na dvou pacientech, proto by bylo vhodné ji rozšířit a dokázat tuto souvislost na větším vzorku pacientů.

Vypracovala: Kateřina Böhmová (1.ročník navazující Mgr. Psychologie)
katush001
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 05. pro 2014 18:19:24

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron