Všímavost může dospělým pomoci překonat trauma z dětství

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Všímavost může dospělým pomoci překonat trauma z dětství

Příspěvekod dee1785 » úte 02. pro 2014 15:15:42

Nedávno byla provedená studie, která u dospělých lidí zkoumala vztah mezi prožitým neštěstím v dětství a jejich všímavosti v dospělosti. Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří v dětství prožili trauma a nyní v dospělosti jsou vysoce všímaví mají i lepší zdraví.
Vědci zjistili, že dospělí, kteří mají tendenci soustředit se na svoje reakce a vnímat přítomný okamžik, mají lepší zdraví, bez ohledu na jejich trauma z dětství.
Respondenti byli dotázáni, zda se u nich vyskytly některé z osmi typů dětského traumatu, jako je zneužívání nebo rodiče s alkoholismem a drogovou závislostí.
Dále byli respondentům položeny dotazy týkající se jejich současného zdraví, jakožto i jejich všímavosti, což znamená jejich tendenci v každodenním životě věnovat pozornost tomu, co se děje v současné době (právě teď), a být si toho vědom a stejně tak i přijetí svých myšlenek a pocitů.
Téměř jedna čtvrtina dotázaných prožili tři nebo více typů traumat v dětství, a téměř 30 procent tvrdily, že mají tři nebo více stresových zdravotních podmínek, jako je deprese, bolest hlavy nebo bolest zad.
Nicméně, riziko vícečetného špatného zdravotní stavu bylo téměř o 50 procent nižší u těch s nejvyšší mírou všímavosti ve srovnání s těmi, s nejnižší. To platilo i pro ty, kteří měli více typů dětských traumat.
Výsledky naznačují, že všímavost může poskytnout určitou odolnost proti špatným výsledkům zdraví dospělého člověka, které často vychází z traum v dětství.
Všímavost může dospělým pomoci, včetně těch, kteří mají v anamnéze trauma z dětství, s cílem zlepšit jejich vlastní blahobyt a být efektivnější při práci s dětmi.

Zdroj: Temple University

http://psychcentral.com/news/2014/09/15 ... 74911.html
dee1785
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01. pro 2014 23:56:13

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron