Stránka 11

Canisterapie

PříspěvekNapsal: úte 08. dub 2014 0:16:20
od Kristýna
Canisterapie

Canisterapií se rozumí pozitivní až léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Ale už dávno to není jen o radosti, kterou psi lidem přináší.

Canisterapie je jednou ze složek animoterapie, využívající pozitivního působení psa na člověka. Canisterapie přispívá k rozvoji hrubé a jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvoj orientace v prostoru, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou.
Působí také v rovině rozvoje motoriky s atributem rehabilitační práce, v polohování a v relaxaci. Na druhou stranu ale tam, kde je to třeba, psi podněcují ke hře a k pohybu. Zároveň mají velký vliv na psychiku a přispívají k duševní rovnováze. Canisterapii lze využít u tělesně postižených, mentálně postižených, starých lidí, ale i zdravých lidí.

Tak jako ostatní animoterapie i canisterapii lze rozdělit do čtyřech základních skupin:
• AAA - tzv. společenskou činnost, kdy je pes využíván k pozvednutí kvality života klientů např. návštěvy v domově důchodců
• AAT - tzv. terapeutická činnost se záměrem podílet se na léčbě určitého typu postižení
• AAE tzv. vzdělávání za pomoci psů, kde pedagogové využívají pozitivní vliv psů na žáky se specifickými potřebami nebo jako součást zážitkové výuky
• AACR - krizová intervence za pomoci psů, při které zkušení a kvalifikovaní canisterapeuté pomáhají odbourávat stres u obětí katastrof či násilí a také záchranářů, které na nich pracují

Canisterapie je podpůrná metoda ucelené rehabilitace, kterou lze spojit i s jinými terapiemi jako je např.muzikoterapie, arteterapie či hiporehabilitace apod.

zdroj: http://www.animoterapie.cz/canisterapie.htm

Když pes pomáhá s léčbou

Nový terapeut pomáhá pacientům rehabilitačního oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. S pacienty sice slovo neprohodí, na druhou stranu má den co den skvělou náladu, kterou mu nic nepokazí. A na to, že je mu teprve sedm měsíců, je neuvěřitelně šikovný. Jmenuje se Casper a není to duch z amerického filmu, nýbrž štěně Chesapeake Bay Retrievera.

zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/32740 ... ecbou.html

Myslím si, že canisterapie je velice užitečná věc. Pomáhá v mnoha směrech: Člověk se skrze ni může odpoutat od tíživé nebo nelehké situace, ve které se nachází a soustředí se pouze na kontakt se psem, což mu ulevuje od úzkostných pocitů.

Kristýna Lepová, 3.ročník Spandr

zdroje:
http://www.animoterapie.cz/canisterapie.htm
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/32740 ... ecbou.html