Terapie pohádkou

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Terapie pohádkou

Příspěvekod Štěpánka » pon 07. dub 2014 19:25:19

TERAPIE POHÁDKOU- "POHÁDKOTERAPIE"

Pohádka= původně žánr lidové slovesnosti, představuje obvykle kratší prozaický epický fiktivní příběh zalidněný nezřídka nadpřirozenými bytostmi, jako jsou čarodějnice, vodníci, čerti, víly, skřítci, draci nebo mluvící zvířata. Pohádky jsou často neoddělitelné od mýtů a mohou se v nich zrcadlit skutečné historické události.

Cílem pohádek je pobavení a hlavně ponaučení posluchače. Dětem se pohádky čtou nejen za účelem toho, aby usnuly, ale v pohádkách je také mnoho informací o světě.

Terapie pohádkou je druh biblioterapie a jejím adresátem je malé dítě (předškolní a mladší školní věk, tj. dítě ve věku 4-9 let). Pro starší děti terapie pohádkou není vhodná, jelikož v tomto věku ztrácejí o pohádky zájem, a preferují příběhy ze života. Děti ve starším věku jsou schopny o svém problému mluvit, umí se s některými situacemi vypořádat lépe, než je tomu u mladších.

Terapie pohádkou je tedy určena pro děti ve věku 4-9 let. Hlavním hrdinou pohádky by mělo být samotné dítě- mělo by tedy docházet k takzvané metamorfóze, kdy hrdina pohádky je v přibližně stejném věku jako dítě, děj se odehrává v místech se kterými se dítě může setkat například nemocnice, pohádka by měla býti humorná.

Každá terapeutická pohádka má základní prvky a těmi jsou- hlavní téma, hlavního hrdinu, další postavy a pozadí vyprávění. Pohádkový děj by měl být zaměřen na jednu konkrétní situaci- na konkrétní problém. Například by to mohla být situace pobytu v nemocnici, nástupu do školy nebo narození sourozence. Pokud je splněno, že dítě je schopno se shlédnout v hlavním hrdinovi i v situaci, která je základem děje, je schopno přiznat, že prožívá to samé.

Sám terapeut, který bude dítěti pohádku předčítat nebo vyprávět, by si ji měl nejprve sám několikrát přečíst, aby popřípadě nebyl zaskočen dotazy dítěte. Terapeut by měl být schopen vysvětlit dítěti, proč se to děje zrovna takto.

Zdroje: LANGMEIER, Josef. Dětská psychoterapie. Praha : Portál, 2000
http://kzv.kkvysociny.cz/Default.aspx?id=1224
http://slunecnyzivot.cz/2013/06/pohadkoterapie/

Štěpánka Sováková, 3. ročník SPANDR
Štěpánka
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07. dub 2014 18:25:58

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron