Holotropní dýchání

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Holotropní dýchání

Příspěvekod HankaN » sob 05. dub 2014 15:29:44

HOLOTROPNÍ DÝCHÁNÍ

Metodu holotropního dýchání vytvořili profesor Stanislav Grof a jeho žena Christina v sedmdesátých letech dvacátého století. Mnoho let ji používali v psychoterapeutické práci u pacientů s nejrůznějšími obtížemi. Je jednou z metod transpersonální psychologie, která je založena na 35letém výzkumu mimořádných stavů vědomí, který tento psychiatr českého původu zahájil v Československu a pak pokračoval v USA.

Holotropní dýchání má své kořeny ve starobylých uzdravovacích rituálech. Rozšířený stav vědomí pro uzdravování a duchovní transformaci se užívá na celém světě již tisíce let. Práce s dechem byla součástí šamanismu, křesťanského, buddhistického a sufijského mysticismu i v mnoha dalších kulturách.

„Holotropní" znamená v překladu směřující k celistvosti. K navození změněných stavů vědomí využívá tato metoda zrychleného dýchání a evokativní hudby. Tyto stavy otevírají člověku přístup ke všem rovinám lidských zážitků, umožňují poznávat kořeny našeho neproduktivního chování, potlačovaných emocí a energií, které jsou v tomto procesu uvolňovány a přetvářeny.

Tato účinná a bezpečná metoda sebepoznání v sobě slučuje výsledky moderního výzkumu vědomí, hlubinné psychologie a různých spirituálních praktik. Zážitky, které přesahují naši obvyklou zkušenost času, prostoru a hranic ega, poskytují objevný pohled na sebe sama v novém kontextu duchovní jednoty se vší existencí. Zážitek každého účastníka je zcela jedinečný a každé dýchání u téhož člověka může mít zcela odlišný průběh. Účastníci často popisují své zkušenosti jako zážitky hlubokého uzdravování, uvolnění a spokojenosti, získání nových důležitých náhledů do každodenního života nebo následné intenzivnější vnímání běžných zážitků.

Vhodnou skupinou zájemců o holotropní dýchání jsou lidé, kteří cítí potřebu změny ve svém životě. Ať už zažívají pocit stagnace nebo jsou konfrontováni s pocity, emocemi a zážitky, které je obtížné přijmout, pochopit nebo změnit. Holotropní dýchání může také sloužit jako podpora pro terapeutický proces. Přínosné je pro osoby trpící depresemi, potýkajícími se s traumatem nebo závislostmi. Tato metoda přináší závislým jedincům užitečné náhledy, umožňuje korigovat nutkavé stavy, a tak preventivně působit proti opakování nežádoucích stavů. Nejde o léčebnou metodu, ale o cestu sebepoznávání a oslovení duchovní roviny života.

Kontraindikace HD
• Kardiovaskulární onemocnění
• Epilepsie
• Glaukom a některá onemocnění očí
• Nedávné operace a úrazy, zlomeniny
• Osteoporóza
• Některé psychiatrické diagnózy
• Některé druhy medikace
• Těhotenství

https://www.youtube.com/watch?v=J3a6eiEdllc&hd=1

Zpracovala Hana Nováková

zdroje:
http://www.cestakekorenum.cz/holotropni ... ni-dychani
http://www.holos.cz/sluzby-aktivity/cel ... ni-dychani
http://www.centrum-nesmen.cz/nesmen-hol ... chani.html
http://www.holotropic.cz/
HankaN
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 05. dub 2014 14:36:37

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron