Reminescenční terapie

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Reminescenční terapie

Příspěvekod Inesh » čtv 27. bře 2014 20:39:53

Reminescenční terapie

Reminiscenční terapie je léčba „vzpomínkou“, jejímž cílem je vyvolat u seniorů příjemné vzpomínky, které mají pro člověka důležitou hodnotu a zlepšují tak kvalitu jeho života. Tato terapie pomáhá pracovníkům v lepším chápání seniorů jako osobností, dochází k upevnění vztahu mezi seniorem a zdravotníkem a k plánování péče o klienty „šité na míru“.

Tato terapie je založena na poznání toho, že v mozku zůstávají nejdéle zachovány ty vědomosti, vzpomínky a návyky, které jsou fixovány v dlouhodobé paměti.
Terapie je využívána hlavně pro osoby s demencí, Alzheimerem.

Klient si s sebou do zařízení přináší drobné předměty, fotografie, obrázky, vysvědčení, medaile apd, které byly kdysi součástí jeho života. Z nich mu je sestaven tzv. vzpomínkový kufřík a album, se kterými s pomocí reminiscenčního terapeuta pracuje.

Rodiny mají často pocit, že brát s sebou klientovi všechny drobnosti z jeho života je zbytečné a odůvodňují to tím, že jejich blízký již tyto věci již nevnímá a nepotřebuje je. Mýlí se. Ve skutečnosti každý vnímáme do té doby, dokud dýcháme. A praxe nás naučila, že i klient, který na první pohled nereaguje na podněty, vnímá. Jen nedává najevo své pocity a žije ve vlastním světě, do kterého my nemáme přístup.
Nemocný mozek stále pracuje a nejlépe reaguje na známé podněty, které má uloženy v dlouhodobé paměti a na tom je založena tato terapie.

Tuto terapii využívají např. Domov pro seniory v Dobré Vodě nebo v Domově Slunovrat v Ostravě –Přívoze.
Zdroje :
http://www.alzheimercentrum.cz/poskytov ... ni-terapie
http://www.domovslunovrat.cz/index.php? ... =70:remini scencni-terapie-v-domove-slunovrat&catid=11&Itemid=103


Svobodová Ingrid, SPANDR, 3.ročník
Inesh
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 27. bře 2014 19:46:43

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron