Terapie tmou

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Terapie tmou

Příspěvekod Veuunkaa » čtv 27. bře 2014 16:57:40

Terapie tmou v Německu známá jako "Dunkelterapie" v Tibetu pod názvem "Yangtik". Terapie tmou a sebepoznání se provádí již po tisíciletí v mnoha kulturách, zejména v Japonsku, Indii a Tibetu. Zmínky lze nalézt již ve starých spisech Mahámája tantry. Ve vadžrajánovém buddhismu se pobyt ve tmě praktikuje naprosto cíleně.
Zrakem jako jedním z dominatních smyslů získáváme okolo 70% informací. Pokud chceme své osobní problémy vyřešit, je třeba proniknout do našeho niterného světa, ale to nejde, když máme otevřené oči a vnímáme svět kolem nás. je třeba zavřít oči a jak se říká "vypnout" převést nás do režimu "offline" a přestat vnímat okolí a vnímat jen sami sebe. Terapie tmou je prováděna ve svatyni, která je absolutně tmavá. Pobyt ve tmě nám tedy pomáhá spojit se více se svým vyšším já, se svým osobním božstvím, které umí vyléčit naše problémy. Jak probíhá terapie tmou?Potřebná je úplná temnota, která se nesmí přerušit. Pro jedince vyrůstajícím a žijícím v západním světe je tedy potřebné zajistit maximální pohodlí. Proto se terapie tmou provádí v dokonale zatemněné místnosti s veškerým příslušenstvím včetně koupelny. Někdo využije času i k očistě půstem a jsou mu nošeny jen výživné tekutiny. Předem se stanoví počet dní pobytu ve tmě a poslední ráno člověk vyjde na procházku přírodou, kde si s velikou intenzitou uvědomuje zázrak přírody a světla. je nutné zmínit, že terapie tmou pracuje se senzorickou deprivací. Terapie tmou je založená na senzorické deprivaci a v modifikované podobě ji poprvé, s velkým úspěchem, začal v Japonsku používat jako léčebnou metodu profesor S. Morita . Terapie vede člověka k hlubšímu sebepoznání, pomáhá mu najít vlastní identitu a utřídit si myšlenky. Během pobytu ve tmě se zbystřují smysly, dochází k zesílení nevědomých procesů. Již po krátké senzorické deprivaci dochází k zlepšení koncentrace, schopností k učení a uvádí se rovněž, že u některých klientů vzrostla zraková ostrost. Proč terapie tmou a co se děje? Terapie tmou představuje všeobecnou pomoc při sebepoznání: jasné, zbystřené vnímání sebe sama, návrat do vlastního nitra, cit pro druhé (plazmatické) tělo, zkušenost prazvuku a prasvětla, setkání s imaginárními bytostmi, zemřelými, světelnými postavami, přírodními silami, ale také pozorování mentálních procesů, zážitky prázdnoty. Jako jedno z zařízení provozujících tuto terapii je Beskydské rehabilitační centrum Čeladná.Délka pobytu je nejméně sedm dní, aby mohla být terapie účinná. Terapie tmou je vhodná jako velmi účinná regenerace přetíženého organismu, prevence proti výskytu příznaků psychického vyčerpání a trénink náročných situací.

Výsledek proběhlých experimentů s terapií tmou

-Může ovlivňovat produkci melatoninu a tím preventivně působit proti onkologickým onemocněním a rovněž některým poruchám metabolismu (obezita, diabetes mellitus) a všem dalším civilizačním chorobám, které se podílejí na zhoršování kvality života a zkracování jeho délky.
-Významně snižuje hladinu triglyceridů v krvi a působí tak jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, cévním mozkovým příhodám, obezitě a dalším.
-Zvolňuje a zpomaluje životní tempo.
-Velmi účinně působí proti syndromu vyhoření a jeví se jako velmi vhodná a účinná neinvazivní metoda při únavovém syndromu (CFS).
-Rozvíjí citlivost receptorů (zrak a sluch), kreativitu a obrazotvornost.
-Regeneruje psychiku, tělo se zbavuje psychických sedimentů a očisťuje se (obdobné, jako při půstu kdy se tělo zbavuje různých fyzických a chemických sedimentů a nánosů.
-Umožňuje nácvik extrémně zátěžových situací a zvyšuje odolnost proti jejich působení.

Zpětné vazby respondentů, kteří prošli terapií tmou

Znáte ten pocit, kdy se Vám zdá, že jeden nezdar střídá druhý, cítíte se uštvaní tím, že stále něco „musíte“, všechno se na Vás valí a není úniku? Tak s tímto pocitem jsem podstoupila sedmidenní Terapii tmou v novém terapeutickém zařízení v BRC na Čeladné. Díky odborné přípravě pana doktora Urbiše jsem byla na tento pobyt teoreticky velmi dobře připravena, avšak praxe předčila má očekávání. Ve tmě se mi zpomalil čas a začala jsem lépe naslouchat svému tělu, svým vnitřním představám, přáním, myšlenkám. Najednou jsem nikam nespěchala, nikdo na mně nic nechtěl a mohla jsem si dovolit ten luxus „nic nemuset“ a ještě jsem věděla, že je o mne dobře postaráno.
Mohla jsem se soustředit jen na své problémy a pocity. A pokud jsem si s nějakým problémem nevěděla rady, byl tu pro mě na telefonu i osobně vždy ochotný doktor Urbiš- můj „opatrovník“ nebo některá z příjemných sestřiček J. A tak jsem se postupně potrápila se svými třináctými komnatami. Den ze dne jsem na sobě pozorovala změny, které mi zvedaly sebevědomí. Součásti terapie byl můj písemný záznam o průběhu terapie. Nejdříve jsem všechno zaznamenávala pomocí harmonikově poskládaného papíru. Ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že jsem kdysi uměla psát zpaměti všemi deseti, dostala jsem k dispozici psací stroj. Sama sobě jsem se musela smát, při svých prvních pokusech. Tentokrát to bylo opravdu bez svádivého mrknutí na klávesnici. Mrkat jsem mohla, ale stejně mi to nebylo nic platné. Po sedmi dnech strávených ve tmě jsem zaznamenala:

- neuvěřitelné zlepšení sluchu (již od třetího dne)

- při své vrozené oční vadě se mi zlepšila ostrost vidění – především barevnosti

- zcela mik vymizel, po 20ti letech neúspěšné léčby, velmi nepříjemný svědivý ekzém

- po třech dnech jsem byla schopna hmatem poznat, kde je na papíře ručně i na stroji psané písmo

- ujasnila jsem si své priority

- po třiceti letech opět píši všemi deseti zpaměti

- ověřila jsem si, že jím očima, nikoliv podle potřeby těla

- bez pocitu hladu jsem zhubla 3 kg (ověřeno vážením)

- zvýšení hormonu štítné žlázy (potvrzeno z krevního obrazu)

Chtěla bych poděkovat za možnost vyzkoušet si Terapii tmou. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na příjemném pocitu, s kterým jsem po týdenním pobytu z BRC odjížděla.Co dodat na závěr? Před nástupem na terapii jsem neměla chuť nikomu vysvětlovat, proč tuto terapii podstupuji a co mě k tomu vedlo. Po ukončení terapie chci o této možnosti léčby říci každému. Domnívám se ovšem, že 7 dnů je málo. Pokud bych měla ještě někdy v budoucnu tu možnost, chtěla bych ve tmě strávit podstatně delší dobu. Cítím se skvěle. Hana

Cenová relace terapie

Cena se pohybuje cca od 1000 Kč - 2000Kč/den

Zpracovala: Veronika Častulíková
Zdroje:

http://www.brc.cz/terapie-tmou/

http://www.cestasrdce.cz/index.php?opti ... &Itemid=14

http://www.lecba-tmou.cz/
Veuunkaa

Zpět na PROJEKT TERA