Aktualita: Skupinová terapie léčí sociální úzkosti

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Skupinová terapie léčí sociální úzkosti

Příspěvekod admin » úte 18. bře 2014 15:43:15

Skupinová terapie léčí sociální úzkosti

Lidem trpícím sociální fobií může pomoci skupinová terapie. Podle článku Group Therapy Can Lessen Social Anxiety Symptoms, publikovaného dne 7. prosince 2013 na webových stránkách PsychCentral.com , je skupinová kognitivně behaviorální terapie při léčbě sociální úzkosti efektivní, neboť klientům pomáhá přímo nacvičovat interakci s ostatními. Výše zmíněný zdrojový článek čerpá ze studie Pima Cuijperse, Ph.D., působícího na oddělení klinické psychologie VU University Amsterdam.

Strach ze sociální interakce s okolím údajně během určité etapy vlastního života zastihne až 12 procent Američanů. Sociální fobie je v globálu jedna z převládajících úzkostných poruch, její přítomnost má pak široký dopad na život konkrétního klienta. Vede k omezení společenského kontaktu, přičemž je často omezena interakce nejen s přáteli, ale i rodinou, příbuznými atp. V neposlední řadě může také dojít ke ztrátě zaměstnání aj.
Užívání psychofarmak má pro léčbu nevýhodu v podobě vedlejších účinků léků a individuální kognitivně behaviorální terapie se nyní jeví jako méně efektivní, ve srovnání s terapií skupinovou.

Výzkumný tým analyzoval 11 případů klientů trpících sociální fobií. Někteří klienti prošli skupinovou kognitivně behaviorální terapií. Jiní tuto skupinově terapeutickou léčbu nepodstoupili. Byla jim předepsána psychofarmaka či stávající probíhající léčba nebyla nikterak modifikována. Výsledky studie udávají, že skupinová terapie měla „mírný“ účinek (angl. moderate) na symptomy sociální fobické úzkostné poruchy u probandů výzkumu.

Dr. John Krystal, zastupující oddělení psychiatrie na Yale University School of Medicine in New Haven, Connecticut, se nechává slyšet, že sociální fobie je obtížně léčitelná porucha. K výsledkům výzkumu v zápětí dodává, že označení „mírný“ účinek je označení špatné. Mělo by zde být, dle jeho názoru, lépe označení „velký“ léčebný účinek, pokud přihlédneme ke standardům efektivity většiny jiných medikací pro sociální fobii.

Autor studie Pim Cuijpers, Ph.D. uvádí, že skupinová terapie by měla být první volbou v léčbě sociální fobie. Studie údajně potvrzuje, co bylo očekáváno a doposud slýcháno klinickými psychology působícími v praxi. A sice, že skupinová terapie má na sociální fobii patrný vliv. Skupinová terapie může při léčbě sociální fobie docela dobře redukovat náklady léčebného procesu a může také usnadňovat přístup k efektivní léčbě v prostředí s omezenými zdroji psychiatrické péče.


Zdroj: http://psychcentral.com/news/2013/12/07 ... rxDqieomdw
Zpracoval: Lukáš Kubičný
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron