Aktualita: Intenzivní krátkodobá dynamické terapie

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Intenzivní krátkodobá dynamické terapie

Příspěvekod admin » úte 18. bře 2014 15:41:27

Hlavní procesy při Intenzivní krátkodobé dynamické psychoterapii

Habib Davanloo během posledních 40 let zdokonaluje a svoji metodu ISTDP (Intensive Short – Term Dynamic Psychotherapy). Jak už název napovídá, základy této psychoterapie jsou v psychoanalýze, ke které se tento proud řadí. Nicméně základní charakteristikou je časová omezenost této terapie. Tento druh terapie se zaměřuje na rychlé uvědomění si nevědomých tendencí a emocích, které negativně ovlivňují život jedince. Článek se zaměřuje na popis určitých jednotlivých případů.
Habib Devanloo se během své praxe soustředil na momenty, kdy se podařilo pacienta vyléčit a dlouhodobě se zdál být ve zlepšeném stavu. Za pomocí videozáznamů zkoumal jednotlivé případy a rozeznával momenty, které mohly nejvíce přispět ke zlepšení stavu klienta. Všechny důležité části rozdělil do několika fází.

1. a 2. fáze.
Dotazování, Tlak a Psychodiagnostika. Diagnostika je dle Devanlooa zásadní v budoucím plánování ISTDP. Důležité je dle něho posouzení nevědomé úzkosti a posouzení odporu. Dále popisuje určité projevy úzkosti klientů. První projev je na úrovni svalových ztuhlostí. Druhý typ klientů má problémy s gastrointestinálním traktem. Problémy se zažíváním apod. Další typ projevů úzkosti je na kognitivní úrovni, kde se objevují halucinace, rozostřené vidění apod.

Fáze 3 a 4
Tlak popisuje jako snahu vyvolat určité projevy, které jsou spojeny s určitými typy chování a projevy úzkosti, které byly popsány výše. Cílem je tedy vyvolat sekundární obrany, které pomohou ukázat klientovi právě tyto obrany a může je začít překonávat. Důležité je sledovat neverbální projevy klienta, kdy dochází k častým přerušováním očních kontaktů apod. Celý tento proces vede k objasnění klientových nevědomých tendencí a dalším faktorem je určitá výzva. Ta nutí klienta přemýšlet nad určitými otázkami terapeuta.

Fáze 5 – Odemknutí nevědomí
V této fázi zdůrazňuje, že nejdůležitější metodou, jak docílit toho, aby se v krátkém čase, některé nevědomé obsahy, objevili, je neustálé opakování fáze tlaku a objasnění a výzvy. Tyto fáze zaručují to, že poté dojde u klientů k tomu, že se objeví příznačné somatické projevy. Tyto projevy slouží jednak jako poznávací markery pro určité typy úzkosti, ale také slouží k tomu, že dojde k určitému uvolnění napětí. Tím jak dochází k redukci úzkosti, dochází i k mírnění rezistentních projevů, jako zatnuté pěsti, nepravidelné dýchání apod.

Fáze 6 až 8 – Rekapitulace a Upevnění
Autor popisuje tuto finální část jako zásadní, kdy dochází k propojení několika vrstev. Klient musí být obeznámen se všemi věcmi, které se během terapie odehrály. Dochází k propojení vědomých, částečně nevědomých procesů a také somatických doprovodů.
Dále uvedu přepis určitých částí sezení, které autor poskytuje jako doložení výše uvedených tvrzení.
Po třech minutách sezení:
T: Všiml jste si, že se ode mne teď vzdalujete a zpomalujete mluvu? (Objasnění)
K: (Sevřené pěsti, nepravidelný dech apod.)Ano..... Doufal jsem, že na vás udělám dojem...
T: Tak bychom mohli zkusit přijít na to, co vás vede k tomu se takto chovat, co může způsobovat tyto tendence? ( Tlak)
K: Ano, ale nevím, co vám mám na to odpovědět....Jsem si nejistý..
T: Kromě úzkosti, pociťuje ještě jiné stavy...?( Tlak)
T: po nějaké době: Jak se cítíte tady se mnou?
K: Myslím, že jste osoba, která....
T: Takže jde tedy o myšlenku. (Objasnění)

Závěr
Celkově mi přijde, že jde o zajímavý směr, který je zde již delší doby. Nicméně tento článek je zajímavý tím, jak dodává záznamy, ze sezení a tím udává vcelku jasnou strukturu, jak by takové sezení mělo vypadat.


Zdroj: Abbass, A. A., Town, J. M. (2013). Key Clinical Processes in Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy. Psychotherapy (Chic.), 50(3), 433–437. doi: 10.1037/a0032166
Zpracoval: Petr Beneš
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron