Aktualita: Jak usilovat o úspěch v terapii?

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Jak usilovat o úspěch v terapii?

Příspěvekod admin » úte 18. bře 2014 15:34:23

Jak usilovat o úspěch v terapii?

Úvod
Ve svém článku G. S. Tryon reflektuje své vlastní zkušenosti s vedením terapeutického sezení a zamýšlí se nad tím, co přispívá k dobrému průběhu terapie a k dosažení terapeutických cílů. Tyto své zkušenosti podkládá konkrétními výsledky výzkumů. Pozornost zaměřuje na tři prvky terapeutického sezení, které podle ní výrazně napomáhají zdárnému průběhu jak jednotlivých sezení, tak celého procesu psychoterapie. Jsou jimi nastavení spolupracujícího vztahu klienta a terapeuta, společná dohoda na cílech terapie a určitý závazek či dohoda na tom, že klient přijde příště, i když se situace mezi setkáními zlepší a bude mít dojem, že není třeba, aby dál pokračoval v terapii. Třetí prvek tedy popisuje snahu o ukončení terapie až na základě dohody klienta a terapeuta na posledním sezení. Všechny tři prvky autorka doporučuje jak pro celý terapeutický proces, tak pro každé jednotlivé sezení.

Spolupracující vztah
Na tom, že spolupráce při terapii je zásadní, se odborníci shodují, avšak zůstává otevřená otázka, jak této spolupráce dosáhnout, na to už se názory velmi liší, zejména podle terapeutických směrů. Podle G. S. Tryon se spolupráce odvíjí také od povahy úkolů v jednotlivých psychoterapeutických směrech, v KBT jsou to domácí úkoly klienta, učení zvládacích schopností a zaměření na budoucnost. Na základě toho také autorka doporučuje způsob dosažení spolupráce ve vztahu klienta a terapeuta. Na začátku sezení se ptá klientů, s čím přichází, příp. co se stalo od posledního setkání a jak se jim dařilo plnit úkol, na kterém se dohodli na posledním setkání. Zaměřuje se na vnitřní motivaci klientů, zejména v případech, kdy jsou do terapie někým doporučeni. Terapeut dává najevo svou pozici na straně klienta, oproti spojenectví s nadřízeným, institucí apod., kteří klienta k terapeutovi doporučili.

Cíle terapie
Dalším krokem je podle G. S. Tryon společná dohoda na cílech terapie. Klient a terapeut mají na cíle velký vliv. To, jakých cílů a jakým způsobem budou při terapii dosahovat, vytváří terapeut a klient v interakci a spolupráci. Terapeut má klientovi pomoci určit si dosažitelné cíle, je to však zejména klientova role, neboť se jedná o jeho život a předpokládáme, že je motivován k růstu. Klienta také určení cílů zpětně motivuje k práci na jejich dosažení. Úkolem terapeuta je ohlídat dosažitelnost a reálnost cílů. Jestliže se klient a terapeut na cílích neshodují, může být jejich spolupráce a vztah velmi narušena. Určité narušení spolupráce signalizuje nesplněný úkol klienta, což je však také užitečnou zpětnou vazbou pro terapeuta. Nesplněný úkol může přinést informace o motivaci klienta a o vhodnosti úkolu.

Ukončení sezení
Často se stává, že klient ukončí terapii, aniž by o tom terapeut věděl. Terapeuti bývají znepokojeni, když klient s vážnými potížemi nepřijde na dohodnuté sezení. Autorka se domnívá, že pro dlouhodobou pomoc je klíčové první sezení. Při tomto sezení by terapeut měl klientovi vysvětlit, jak terapie probíhá a jaké jevy se při ní mohou objevit. Terapeuti, kteří informují své klienty o mechanismech terapie, o tom, jak probíhá změna při terapii (dlouhodobost), se s předčasným ukončením terapie ze strany klienta setkávají méně. Autorka doporučuje se na každém sezení dohodnout s klientem, že se na příští sezení dostaví, i když bude mít pocit, že to není potřeba. Užitím těchto technik se redukuje počet klientů, kteří terapii opustí předčasně. Ukončení terapie pak probíhá společnou dohodou na posledním sezení. Na tomto sezení terapeut a klient shrnují, co se během terapie odehrálo a hodnotí, nakolik se jim podařilo dosáhnout cílů, které si na počátku terapie stanovili. Autorka doporučuje nabídnout klientovi, aby se vrátil, pokud to budou okolnosti vyžadovat.


Zdroj: Tryon, G. S. (2013). Psychotherapy Reflections: What I Seek to Accomplish in Psychotherapy Sessions. Psychotherapy, 50 (3), 371-375.
Zpracovala: Anežka Petrošová
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron