Aktualita: Zvyšování očekávané úspěšnosti psychoterapie

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Zvyšování očekávané úspěšnosti psychoterapie

Příspěvekod admin » úte 18. bře 2014 15:31:35

Zvyšování očekávané úspěšnosti psychoterapie

Článek „An exploratory study of inducing positive expectancies for psychotherapy“ popisuje přehledovou studii o kladném dopadu prezentace výsledků úspěšné a pomáhající psychoterapie na očekávání úspěšnosti vlastní psychoterapie. Autoři studie se zaměřili na starší dospělé, tedy na osoby nad 60 let, kterým byla indikována deprese. Této studie se zúčastnilo 50 osob, které byly vybrány na základě programu BRIGHTEN program (interdisciplinární program pro duševní zdraví seniorů). Cílem studie bylo prokázat, že předchozí prezentace pozitivních účinků psychoterapie povede k větší důvěře a kladnému očekávání efektivity vlastní psychoterapie.
Základní informace, použité metody a výsledky

V prvé části článku autoři upozorňují na fakt, že starší lidé, tedy nad 60 let, sice upřednostňují v léčbě deprese psychoterapii před medikací, ale oproti mladším a středně dospělým využívají této péče o poznání méně. Pakliže léčbu započnou, tak je úspěšnost procentuelně obdobná u všech skupin, problém spočívá s jejím začátkem. Autoři zde vidí jako nutnost onen nástup usnadnit. Napříč dosavadní literaturou týkající se motivací k započetí psychoterapie se objevuje, že pozitivní očekávání je základní determinantou úspěchu léčby i motivací k ní. Taktéž u osob s depresí je očekávání úspěšné léčby spojeno s vyšší pravděpodobností uzdravení a menším stupněm závažnosti deprese. Autoři tedy předpokládali, že primingem úspěšné léčby se může vyvolat pozitivní očekávání v léčebné účinky vlastní psychoterapie, a tedy i pozitivně ovlivnit její výsledek.

Výzkum se týkal 50 lidí ve věkovém rozpětí od 60 do 93 let. Vybráni byli následovně. Lidé nad šedesát let, kteří přišli do centra duševního zdraví se symptomy deprese, byli vyšetřeni a na základě pozitivního výsledku dotazníku na depresi, byli se souhlasem zařazeni do BRIGHTEN programu. Těm, kterým byla doporučena jako léčba psychoterapie (KBT či interpersonální) se ozval po vytvoření léčebného plánu a před samotným zahájením výzkumný asistent.

Výzkumné informace byly sesbírány na základě demografického dotazníku, který sbíral informace o věku, vzdělání, etnické příslušnosti, pohlaví, a vlastním hodnocení zdravotního stavu. Dále byl použit dotazník o rozhodování, který se skládal ze tří částí. První se zaobírala dosavadní zkušeností s léčbou duševního problému a její důležitostí pro vyhledání léčby deprese psychoterapií, probandi měli odpovědět na škále od 1 (nedůležité) do 5 (velmi důležité) plus měli odpovědět na otevřenou otázku ohledně podstaty jejich předchozí léčby duševního zdraví. Následovala druhá část, která se skládala ze tří zpráv o výskytu deprese mezi starší populací a o efektivitě léčby pomocí psychoterapie. Třetí část dotazníku se zaobírala důležitostí právě poskytnutých informací a obsahovala i otevřenou otázku na názor na právě poskytnuté informace. Využita byla i krátká forma GDS tedy dotazníku na depresi pro starší dospělé.

Výsledky této přehledové studie poukazují na fakt, že starším lidem prezentace pozitivních výsledků terapií obecně zvýšila víru a naději v účinky psychoterapie a napomohla tak k její iniciace. I když se může na jednu stranu zdát tato studie jako banální, tak si myslím, že samotné zaměření na starší populaci a to jak jim zpřístupnit psychoterapii je hodnotné.


Zdroj: Woodhead, E. L., Ivan, I. I., Emery, E. E. (2012). An exploratory study of inducing positive expectancies for psychotherapy. Aging & Mental Health, 16(2), 162–166.
Zpracovala: Eliška Jirmanová
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron