Aktualita: Psychoterapie poruch příjmu potravy

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Psychoterapie poruch příjmu potravy

Příspěvekod admin » stř 26. úno 2014 14:39:55

Psychoterapie poruch příjmu potravy

Někteří terapeuti a také laici běžně vnímají léčbu poruch příjmu potravy jako náročnou a nepříjemnou. Kromě studií Warrena, Schafer, Crowley, a Olivardia i další výzkumy naznačují, že široká veřejnost a terapeuti, kteří poruchy příjmu potravy neošetřují pravidelně, sdílejí některé dezinformace týkající se zkušeností s psychoterapií u pacientů s poruchami příjmu potravy. Ve skutečnosti, jak vyplývá ze studie Warren et al. (2013), častěji se objevují pozitivní zkušenosti s léčbou poruch příjmu potravy, než ty negativní (Thompson-Brenner, Satirová, Franko, a Herzog, 2012). Podle autora článku, by měla být přijata zvláštní opatření s cílem za prvé odstranit dezinformace týkající se tohoto tématu a za druhé podporovat začínající terapeuty v úspěšné léčbě poruch příjmu potravy.

Mezi psychoterapeuty je rozšířené stigma o tom, že poruchy příjmu potravy jsou odolné léčbě. Studie se zabývala tím, zda a jak je léčení pacientů s poruchami příjmu potravy pro terapeuta obtížné a vyčerpávající. Ve studii se zaměřili na ty proměnné, které mohou predikovat syndrom vyhoření a identifikovat tak ty terapeuty, kteří nejvíce potřebují podporu v této oblasti. Jedním z hlavních zjištění studie bylo, že terapeuti, kteří se specializují na léčbu poruch příjmu potravy, jsou ve skutečnosti méně " vyhořelí“ než jiné skupiny terapeutů. Toto zjištění je zvláště důležité vzhledem k rozšířenosti omylu, který říká, že léčba poruch příjmu potravy je neobyčejně náročný a vyčerpávající. Ze studie vyplývá, že vzorek psychoterapeutů, kteří léčí poruchy příjmu potravy, ve skutečnosti nevnímá tuto práci jako více vyčerpávající a méně uspokojivou než terapeuti, kteří léčí pacienty s jinými diagnózami. Autoři uvádějí, že jejich vzorek terapeutů zabývající se poruchami příjmu potravy ukazuje nižší hladinu emocionálního vyčerpání a cynismu a vyšší úrovně osobního úspěchu, než vzorky ostatních terapeutů. Lékaři, kteří nepravidelně léčí poruchy příjmu potravy (např. laici či terapeuti v přípravě), vnímají tyto pacienty jako velmi obtížně léčitelné a z léčby mají subjektivně negativní pocity. Avšak terapeuti, kteří mají pravidelný kontakt a bohaté zkušenosti s pacienty s poruchami příjmu potravy vnímají léčbu jako subjektivně pozitivní bez pocitů obav z léčby a bez pocitů frustrace.

Je však také možné, že u léčby, která je úspěšná, existují určitá specifika a jedinečné vlastnosti na straně pacienta. Mnoho našich pacientů s poruchami příjmu potravy jsou inteligentní, talentovaní a zodpovědní. Chtějí být dokonalí a úspěšní a jsou příliš zaměřeni na své stravování a vzhled svého těla. Tito mladí muži a ženy jsou obdivuhodní na mnoha úrovních a léčba s nimi je často inspirují a uspokojující. Tato léčba je často velmi úspěšná. Zkušenosti terapeutů z jejich soukromých praxí ukazují, že léčba bulimie a poruch příjmu potravy u osob samostatně výdělečně činných v 90 % přináší výrazné zlepšení většinou již během prvního roku léčby. Terapeuti léčící dospívající s poruchami příjmu potravy v komunitě podávají zprávu, že 70 % pacientů dosahuje výrazného zlepšení dokonce už v 13 týdnech. Z klinických studiích - 70 % až 80 % pacientů s mentální bulimií a záchvatovitým přejídáním ukazuje výrazné zlepšení nebo uzdravení.

Terapeuti mají větší potíže při léčbě pacientů s dvěma typy osobnosti: osobnosti s hraničními a obsedantními rysy. I když léčba pacienta s těmito vlastnostmi osobnosti může přinášet další komplikace, je obvykle také uspokojivá. Terapeuti si všimli, že většina jejich pacientů je vtipná, sympatická, hluboce oceňující poskytovanou pomoc a pracovně vysoce úspěšná.

Budoucí studie by se mohla zabývat tím, zda spolu souvisí zkušenosti terapeuta a pacientova osobnost, tedy zda je určitá patologie osobnosti pacienta obtížná pro méně zkušené terapeuty.


Zdroj: Warren, Schafer, Crowley & Olivardia. (2013). The Good News About Psychotherapy for Eating Disorders: Comment on Warren, Schafer, Crowley, and Olivardia. American Psychological Association. Vol. 50, No. 4, 565–567 0033-3204/13/$12.00 DOI: 10.1037/a0031101. Získáno 12. 12. 2013
Zpracovala: Anežka Štukavcová
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron