Aktualita: Podnik na vztahy

Diskusní fórum projektu TERA vítáme příspěvky účastníků našich kurzů, připomínky, nápady, podněty k diskusi o psychoterapii a expresivních terapiích.

Aktualita: Podnik na vztahy

Příspěvekod admin » stř 19. úno 2014 13:23:09

Podnik na vztahy

Cílem autorů článku je podpořit rodinné terapeuty, aby využívali poznatky z oblasti rodinného podnikání (family business) ve svých praxích.

V první řadě autoři nabízí vysvětlení toho, co to vlastně family business je. Family business rozdělujeme do několika typů podle toho, jaké příbuzenské vztahy v rodině jsou a na jaký obchod se podnik zaměřuje, včetně služeb, které nabízejí. Přesto na typu firmy v podstatě nezáleží, protože riziková situace pro rodinu nastává vždy, když se rodinné vztahy míchají s obchodními. Vzniká tak dvojí vztah, který může působit zmatek ve vymezování rolí. Obdobné je to u párů – partneři se totiž musí snažit zachovat intimní vztah, a zároveň se zaměřit na rozvoj jejich podnikání. V každodenním životě tak oba partneři střídají ve stejné interakci role partnera-milence a partnera-obchodníka, což může často způsobit partnerské problémy, zejména v případě, že pracovní poměr narušuje ten intimní.

Inspirací pro rozšíření rodinné terapie mohou být 3 následující zdroje:
V první řadě autoři poukazují na množství terapeutů, kteří ve svých praxích již pracují s rodinami a jejich podnikem. Předkládají literární rešerši o jednotlivých výzkumech týkající se nejen rodinných firem, ale také práce s páry a páry s obchodními vztahy, na závěr připojují diskuzi. Nástin teorie i výzkumných zjištění je praktický a pro zájemce v oblasti výzkumu i aplikace rodinné terapie zahrnující oblast obchodních vztahů velmi inspirativní.

Za druhé zdůrazňují paralely mezi rodinným podnikáním a rodinnou terapií, a následnou aplikací výzkumných zjištění týkající se rodinného podnikání do párové terapie, ať už se práce týká párů bez nebo s obchodními vztahy.
Výzkumy odhalily specifické indikátory, které slouží k odhadování perspektivy párového podnikání i za situace rozvodu. Definované oblasti slouží navíc jako inspirace v kladení otázek pro terapeuty, kteří pracují s páry bez obchodních souvislostí.
Nejvíce se přitom opírají o poznatky vycházející z výzkumu Colea a Johnsona (z roku 2007), kteří na základě práce s partnery, kteří se rozvedli, identifikovali témata, která těmto párům pomohla pokračovat v udržení obchodního partnerství, přestože to intimní skončilo. Patří mezi ně důvěra, rozčlenění (tedy oddělení partnerského a obchodního života), emocionální spojení (i v období po rozvodu), spolupráce (schopnost páru pracovat v rámci obchodu jako tým, rozdělení povinností podle schopností a nadání), závazek (zodpovědnost za obchod), genderové otázky (ve smyslu umět podpořit a respektovat svého bývalého partnera) a podpora ze strany širší rodiny. Tato témata mohou být probírána v rámci rodinné nebo párové terapie při práci s „obchodními páry/rodinami“ nebo páry či rodinami bez obchodních závazků.

Třetí zdroj se týká diskuze o aplikaci těchto poznatků do praxe a zefektivnění tak práce rodinných terapeutů s jejich klienty (rodinami, páry), které vedou společný podnik. V podstatě se potvrdilo, že rozhovory o navržených tématech se v praxi s páry či rodinami osvědčí.
Na druhou stranu se ukázalo, že většina terapeutů v rámci svých praxí podobné postupy pro práci s rodinným/párovým podnikáním aplikovala už dříve, nehledě na základní výcvik v systémové terapii. Zřetelnější upozornění spadá na terapeuty, kteří se dosud osobně nesetkali s terapií této skupiny párů či rodin, aby se dále vzdělávali od zkušenějších kolegů, ale také jiných odborníků, kteří pracují s „obchodními rodinami/páry“, protože tím můžeme získat praktické znalosti v oblasti obchodu a následně tyto poznatky integrovat do praxe.
Rodinní terapeuti by při práci s rodinami/páry, které vedou společnou firmu, měli mít na paměti především péči o emocionální dynamiku systému a o základní kameny jejich obchodu.

Zdroj: Cole, P. M., Johnson, K. (2012). A perfect fit: Connecting family therapy skills to family business needs. Journal of Marital and Family Therapy, 38(S1), 63-71.
Zpracovala: Hana Kotasová
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob 29. čer 2013 17:33:30

Zpět na PROJEKT TERA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron